Խնդիրների օր
- Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա. Արմանը գնեց 3 տուփ հյութ: Որքա՞ն վճարեց հյութերի համար, եթե 1 տուփն արժեր 160 դրամ:
Լուծում՝160 x 3 =480
Պատասխան՝480
Բ. Սուրենը գնեց 5 տուփ քաղցր ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 130 դրամ:
Լուծում՝130 x 5 =650
Պատասխան՝650
Գ. Ալբերտը գնեց 4 տուփ աղի ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 60 դրամ:
Լուծում՝60 x 4 =240
Պատասխան՝240
Դ. Մեկ կիլոգրամ դեղձն արժե 800 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Էմիլիան կես կիլոգրամ դեղձ գնելու համար:
Լուծում՝800 : 2 =400
Պատասխան՝400
Ե. Կես կիլոգրամ բանանն արժե 400 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Ռաֆայելը 1 կգ բանան գնելու համար:
Լուծում՝400 : 2=800
Պատասխան՝800
Զ. Մեկ կիլոգրամ խնձորն արժե 400 դրամ: Ցողիկը գնեց 5 կգ, իսկ Նատալին՝ 2 կգ խնձոր: Որքա՞ն վճարեցին աղջիկները միասին:
Լուծում՝5 x 400=2000
2 x 400=800
2000 + 800 =2800
Պատասխան՝2800
Է․Հինգ պաղպաղակն արժե 500 դրամ ։ Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր 7 պաղպաղակ գնելու համար ։
Լուծում 500:5=100
100 x 7 =700
Պատ․՝700
Ը․Դավիթը գնեց մեկ գնդակ և երեք գլխարկ , վճարեց ընդամենը 3700 դրամ ։ Ինչքա՞ն արժե մեկ գլխարկը , եթե 1 գնդակն արժե 700 դրամ:
Լուծում 3700 – 700 =3000
3000 : 3 =1000
Պատ․՝1000